UBE4A Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
E4; UFD2; UBOX2; NEDHMS
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A0710 |
|---|---|
| Product Name | UBE4A Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | E4; UFD2; UBOX2; NEDHMS |
| Gene Name | UBE4A |
| Protein Name | UBE4A |
| Uniprot/Swissprot ID | Q14139 |
| Gene ID | 9354 |
| Clone | ARC2534 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
This gene encodes a member of the U-box ubiquitin ligase family. The encoded protein is involved in multiubiquitin chain assembly and plays a critical role in chromosome condensation and separation through the polyubiquitination of securin. Autoantibodies against the encoded protein may be markers for scleroderma and Crohn’s disease. A pseudogene of this gene is located on the long arm of chromosome 3. Alternatively spliced transcript variants encoding multiple isoforms have been observed for this gene.


