TorsinA/TOR1A Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
DQ2; AMC5; DYT1
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A9579 |
|---|---|
| Product Name | TorsinA/TOR1A Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | DQ2; AMC5; DYT1 |
| Gene Name | TOR1A |
| Protein Name | TOR1A |
| Uniprot/Swissprot ID | O14656 |
| Gene ID | 1861 |
| Clone | ARC1645 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
The protein encoded by this gene is a member of the AAA family of adenosine triphosphatases (ATPases), is related to the Clp protease/heat shock family and is expressed prominently in the substantia nigra pars compacta. Mutations in this gene result in the autosomal dominant disorder, torsion dystonia 1.

