KDM4A Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
JMJD2; JHDM3A; JMJD2A; TDRD14A
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A9267 |
|---|---|
| Product Name | KDM4A Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | JMJD2; JHDM3A; JMJD2A; TDRD14A |
| Gene Name | KDM4A |
| Protein Name | KDM4A |
| Uniprot/Swissprot ID | O75164 |
| Gene ID | 9682 |
| Clone | ARC1503 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human, Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
This gene is a member of the Jumonji domain 2 (JMJD2) family and encodes a protein containing a JmjN domain, a JmjC domain, a JD2H domain, two TUDOR domains, and two PHD-type zinc fingers. This nuclear protein functions as a trimethylation-specific demethylase, converting specific trimethylated histone residues to the dimethylated form, and as a transcriptional repressor.

