CC2D1A Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
Lgd2; MRT3; TAPE; Aki-1; FREUD-1; Freud-1/Aki1
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A19283 |
|---|---|
| Product Name | CC2D1A Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | Lgd2; MRT3; TAPE; Aki-1; FREUD-1; Freud-1/Aki1 |
| Gene Name | CC2D1A |
| Protein Name | CC2D1A |
| Uniprot/Swissprot ID | Q6P1N0 |
| Gene ID | 54862 |
| Clone | ARC2464 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
This gene encodes a transcriptional repressor that binds to a conserved 14-bp 5′-repressor element and regulates expression of the 5-hydroxytryptamine (serotonin) receptor 1A gene in neuronal cells. The DNA binding and transcriptional repressor activities of the protein are inhibited by calcium. A mutation in this gene results in a nonsyndromic form of cognitive disability (MRT3).


