RAB8A Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
MEL; RAB8
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A20976 |
|---|---|
| Product Name | RAB8A Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | MEL; RAB8 |
| Gene Name | RAB8A |
| Protein Name | RAB8A |
| Uniprot/Swissprot ID | P61006 |
| Gene ID | 4218 |
| Clone | ARC2968 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
The protein encoded by this gene is a member of the RAS superfamily which are small GTP/GDP-binding proteins with an average size of 200 amino acids. The RAS-related proteins of the RAB/YPT family may play a role in the transport of proteins from the endoplasmic reticulum to the Golgi and the plasma membrane. This protein shares 97%, 96%, and 51% similarity with the dog RAB8, mouse MEL, and mouse YPT1 proteins, respectively and contains the 4 GTP/GDP-binding sites that are present in all the RAS proteins. The putative effector-binding site of this protein is similar to that of the RAB/YPT proteins. However, this protein contains a C-terminal CAAX motif that is characteristic of many RAS superfamily members but which is not found in YPT1 and the majority of RAB proteins. Although this gene was isolated as a transforming gene from a melanoma cell line, no linkage between MEL and malignant melanoma has been demonstrable. This oncogene is located 800 kb distal to MY09B on chromosome 19p13.1.


