MAT2A Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
MATA2; MATII; SAMS2
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A19272 |
|---|---|
| Product Name | MAT2A Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | MATA2; MATII; SAMS2 |
| Gene Name | MAT2A |
| Protein Name | MAT2A |
| Uniprot/Swissprot ID | P31153 |
| Gene ID | 4144 |
| Clone | ARC2447 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
The protein encoded by this gene catalyzes the production of S-adenosylmethionine (AdoMet) from methionine and ATP. AdoMet is the key methyl donor in cellular processes.


