Activator protein 2 (AP-2/TFAP2A) Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
AP-2; BOFS; AP2TF; TFAP2; AP-2alpha
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A2294 |
|---|---|
| Product Name | Activator protein 2 (AP-2/TFAP2A) Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | AP-2; BOFS; AP2TF; TFAP2; AP-2alpha |
| Gene Name | TFAP2A |
| Protein Name | TFAP2A |
| Uniprot/Swissprot ID | P05549 |
| Gene ID | 7020 |
| Clone | ARC1905 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human, Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
The protein encoded by this gene is a transcription factor that binds the consensus sequence 5′-GCCNNNGGC-3′. The encoded protein functions as either a homodimer or as a heterodimer with similar family members. This protein activates the transcription of some genes while inhibiting the transcription of others. Defects in this gene are a cause of branchiooculofacial syndrome (BOFS). Three transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene.


