PPM1A Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
PP2CA; PP2Calpha; PP2C-ALPHA
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A22076 |
|---|---|
| Product Name | PPM1A Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | PP2CA; PP2Calpha; PP2C-ALPHA |
| Gene Name | PPM1A |
| Protein Name | PPM1A |
| Uniprot/Swissprot ID | P35813 |
| Gene ID | 5494 |
| Clone | ARC55164 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
The protein encoded by this gene is a member of the PP2C family of Ser/Thr protein phosphatases. PP2C family members are known to be negative regulators of cell stress response pathways. This phosphatase dephosphorylates, and negatively regulates the activities of, MAP kinases and MAP kinase kinases. It has been shown to inhibit the activation of p38 and JNK kinase cascades induced by environmental stresses. This phosphatase can also dephosphorylate cyclin-dependent kinases, and thus may be involved in cell cycle control. Overexpression of this phosphatase is reported to activate the expression of the tumor suppressor gene TP53/p53, which leads to G2/M cell cycle arrest and apoptosis. Three alternatively spliced transcript variants encoding distinct isoforms have been described.


