KDM5A Rabbit mAb
$148.00 – $548.00
RBP2; RBBP2; RBBP-2
- Details & Specifications
- References
| Catalog No. | A4755 |
|---|---|
| Product Name | KDM5A Rabbit mAb |
| Supplier Name | ABclonal, Inc. |
| Brand Name | Abclonal |
| Synonyms | RBP2; RBBP2; RBBP-2 |
| Gene Name | KDM5A |
| Protein Name | KDM5A |
| Uniprot/Swissprot ID | P29375 |
| Gene ID | 5927 |
| Clone | ARC1120 |
| Clonality | Monoclonal |
| Source/Host | Rabbit |
| Reactivity | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Note | Products will be shipped from the warehouse in Massachusetts. Promotion is running from time to time. Welcome to send a request for quote to message@sydlabs.com. |
| Order Offline | Syd Labs, Inc. 4 Avenue E, Hopkinton, MA 01748 USA. Phone: 1-617-401-8149 Fax: 1-617-606-5019 Email: message@sydlabs.com |
Description
This gene encodes a member of the Jumonji, AT-rich interactive domain 1 (JARID1) histone demethylase protein family. The encoded protein plays a role in gene regulation through the histone code by specifically demethylating lysine 4 of histone H3. The encoded protein interacts with many other proteins, including retinoblastoma protein, and is implicated in the transcriptional regulation of Hox genes and cytokines. This gene may play a role in tumor progression.


